1 MAYISTA OKULLAR TATİL Mİ – 1 MAYIS PERŞEMBE OKUL VAR MI YOK MU

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
1 mayısta okullar tatil mi - 1 MAYISTA OKULLAR TATİL Mİ - 1 MAYIS PERŞEMBE OKUL VAR MI YOK MU

1 MAYISTA OKULLAR TATİL Mİ?

Mayıs ayının gelmesi ile birlikte akıllara gelen ilk şey 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı oluyor. Bilindiği gibi bu sene 1 Mayıs Perşembe gününe denk geliyor. Hafta içine denk gelen 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı kutlamaları için hazırlıklar şimdiden başladı.

Her yıl kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı bu senede kutlanacak. 1 Mayıs için kutlama hazırlıklarının yapıldığı şu günlerde özellikle öğrencilerin, velilerin ve tüm çalışanların merak ettikleri konu 1 Mayısta tatil olacak mı, olmayacak mı sorusu oluyor.

Sizlere bu yazımızda 1 Mayıs Perşembe günü okullar tatil mi, hastaneler bankalar belediyeler kapalı mı, olacak sorularının merak edilmesinden dolayı 1 Mayıs tatili hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

1 Mayısta Okullar Tatil Olacak mı?

1 Mayıs Perşembe günü İşçi ve Emekçi Bayramı nedeni ile tüm İlkokul, Ortokul ve Liseler Tatil


Her yıl kutlanan 1 Mayıs İşçinin ve Emekçinin bayramı bu yılda kutlanmaya devam edilecek. Hazırlıkları süren 1 Mayıs kutlamaları için her yıl olduğu gibi bu yılda resmi tatildir. Yani 1 Mayıs Perşembe günü tüm okullar, bankalar, Kamu daireleri tatil olacaktır.1 Mayıs Türkiye de İlk Ne Zaman Kutlanmaya Başladı.

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü. Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de 1 Mayıs ilk kez 1923’te resmî olarak kutlanmıştır.
2008 Nisan’ında, “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanması kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM’de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.

Dünyada 1 Mayıs İlk Nerede Kaç Yılında Kutlanmıştır.

İlk kez 1856’da Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi’nden Parlamento Evi’ne kadar bir yürüyüş düzenlediler. 1 Mayıs 1886’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago’da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil’de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil’deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park’a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, ‘Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu’ şeklinde yorumlanmıştı.

Bu gösteriler 1 Mayıs’ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs’ta kanlı Haymarket Olayı’na yol açtı. Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889’da toplanan İkinci Enternasyonal’de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada “Birlik, mücadele ve dayanışma günü ” olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

Zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin Halk Cumhuriyeti, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti,Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs’ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır.

1 mayıs işçi bayramı, 1 mayısta okullar tatil mi, 1 mayısta okul varmı, 1 mayısta okullar tatil olacak mı, 1 mayıs tatili var mı, 1 mayısta liselere tatil mi, 1 mayıs perşembe tatil mi, 1 mayıs hangi güne geliyor, 1 mayıs ne zamana denk geliyor, 1 mayısta bankalar açık mı, 1 mayısta hastaneler açık mı, 1 mayıs günü nereler tatil, 1 mayısta belediyeler açık mı, 1 mayıs okullar var mı, 1 mayıs okullar açık mı, 1 mayıs 2014 okullar tatil mi, 1 mayıs ilkokullar tatil mi, 1 mayıs ortaokullar tatil mi, 1 mayıs liselere tatil mi, 1 mayıs üniversitelere tatil mi, 1 mayıs 2014 perşembe, 1.5.2014 okullar açık mı, 1 mayıs bankalar açık mı

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir