Android Rehber Yedekleme Nasıl Yapılır?

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
640x360xandroid rehber yedekleme nasil yapilir 2 640x360.jpg.pagespeed.ic.9EV49yg5qR - Android Rehber Yedekleme Nasıl Yapılır?
Bundan bir 10-15 yıl öncesinde kullandığımız telefonların rehberleri kısıtlı sayıda kişiyi kaydedebilmekteydi. Sadece SIM kartımızda saklayabildiğimiz kişi sayısının da oldukça az olması nedeniyle hala telefon defterleri ve ajandalara numara kaydetme yöntemlerine başvururduk. Neyseki o dönemlerde yeni bir telefona geçiş yaptığımızda rehber yedekleme işlemi çok büyük dert olmamaktaydı. Fakat akıllı telefonların yaygınlaşması ve telefonlardaki depolama problemlerinin aşılmasının ardından rehberlerimize kaydedebileceğimiz kişi sayısı da büyük bir sıçrayış yaptı. Artık binlerce kişiyi telefonumuzun rehberine kaydedebiliyoruz.
Tabi bu durum beraberinde büyük bir sıkıntıyı da getirdi. Android cihazlar için Android rehber yedeklemeişlemi artan rehber kayıtlarına bağlı olarak elle yapılabilir boyutları aştı. Bu nedenle rehberlerimizi yedekleyebilmek için bize klasik kağıt-kalem ikilisinden çok daha fazlası gerekmekte.
Neyse ki Google, Android işletim sistemine dahil ettiği bir özellik sayesinde bize rehberimize kolaycayedekleme yapma imkanı tanıyor. Bu yazımızda da bu işlemi nasıl yapacağınızı resimli olarak anlatacağız.
Android rehber yedekleme işlemi için öncelikle Android telefonumuzun rehberini açıyoruz ve telefonumuzun menü tuşuna basarak seçeneklere göz atıyoruz. 
350x583xandroid rehber yedekleme nasil yapilir 4.png.pagespeed.ic.Jgcu3tEzRH - Android Rehber Yedekleme Nasıl Yapılır?
Açılan seçenekler arasından “İçer aktar/Dışa aktar” seçeneğini seçiyoruz. Bu seçeneği seçtikten sonra bize rehber yedekleme işlemi için alternatifler sunulacak. Dilersek rehberimizdeki kayıtları hafıza kartımıza yedekleyebilir, dilersek SIM kartımız üzerine yedekleyebiliriz:
350x583xandroid rehber yedekleme nasil yapilir 5.png.pagespeed.ic.oI2qmhqInk - Android Rehber Yedekleme Nasıl Yapılır?
Rehberimizi hafıza kartımıza yedeklemek için “SD karta çıkar” seçeneğini seçiyoruz. Bu seçimi yaptıktan sonra rehber bilgilerimiz hafıza kartımızda özel bir dosya olarak kaydedilecek. Eğer sonradan bu rehber yedeğini yeni telefonumuza veya fabrika ayarlarına döndürdüğümüz telefonumuza yüklemek istersek yine rehberimizdeki aynı menüye ulaşıp “SD kartından al” seçeneğini seçebiliriz. Bu sayede bütün kayıtlarımız kolay bir şekilde geri gelmektedir. Benzer şekilde aynı işlemler SIM kart için de uygulanabiliyor.
İşte rehberimizi yedekleyebilmek için uygulamamız gereken adımların hepsi bu kadar. Umarız yazımız size yardımcı olmuştur, bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşçakalın.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir