Anlık Pot Herb-Crusted Domuz Bonfile

Anlık Pot Herb-Crusted Domuz Bonfile
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Yeni anlık potumla çok eğleniyorum, çok saçma! Güveç kabının tüm zamanların en büyük mutfak icadı olduğunu düşünürdüm, ama o eski yavaş pişiricinin hareket etmesinin zamanı geldi! Anlık pot için bazı güveç pot tariflerimi yeniden icat etmeye çalışıyorum, sadece zamandan tasarruf etmek için değil, aynı zamanda anlık pottan gelen etin güveçte olduğundan daha sulu kalma eğiliminde olduğunu da buldum mümkün olmadığını düşündüm). Anında potta bir "yavaş aşçı" ayarı var, bu cihazın gerçekten hepsini yapıp yapamayacağını merak ediyorsanız … (cevap evet!)
Domuz eti bonfile yemek yapmayı seviyorum, çünkü üzerine attığınız her türlü tadı kolayca alır ve çok yağlıdır. Çok zayıf olmasının dezavantajı kolayca kurumasıdır. Bu yüzden hazır kap, bu özel et kesimini pişirmek için yeni favori yöntemim. Güveçte olduğu gibi dağılmaz ve meyve sularını daha iyi korur. Bu tarifi çok seviyorum çünkü bütün yemeği hemen kabın içine atabiliyordum, bu yüzden temizlemek için herhangi bir karışıklık yoktu!
Anlik Pot Herb Crusted Domuz Bonfile - Anlık Pot Herb-Crusted Domuz Bonfile

malzemeler

  • 2 lbs domuz eti bonfile
  • Deniz tuzu ve karabiber tadında
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 büyük tatlı patates, soyulmuş ve küpler halinde kesilmiş
  • 3 havuç, kazınmış ve küçük küpler halinde kesilmiş
  • 1 diş ezilmiş sarımsak
  • Tatmak için otlar: kekik, biberiye, fesleğen, mercanköşk, kereviz tohumu, küçük hindistan cevizi, maydanoz
  • ½ fincan tavuk suyu

Hazırlık

Domuz eti bonfile, iki paket için gelen Costco dan satın alırım. Her birini yarı genişlikte keserek başlamaktan hoşlanıyorum, böylece kabın içine daha kolay sığabiliyorlar.

– Sonra, her bir parçayı deniz tuzu ve karabiberle ovalayın.

– Yağınızı kabın içine dökün ve sote edin. Isınması için zaman verin ve daha sonra her iki taraftaki domuzu dayayın.

– Etler kızartıldıktan sonra, sarımsak, ot ve suyu ekleyin.

– Kapağı kapatın ve et / yahni düğmesine basın (yaklaşık 30 dakika sürer) veya vaktiniz düşükse, manuel moda ayarlayabilir ve 14 dakika boyunca yüksek ateşte pişirebilirsiniz.

Basıncın serbest kalmasını bekleyin ve sonra havuç ve patates ekleyin. Yeniden mühürleyin ve fazladan 3 dakika fazla pişirin.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir