Coronavirüsten Korunmak için Pratik İpuçları

KoronaVirüsten Korunma Yolları
[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Tüm dünyada önlem çabalarına rağmen,  COVID-19 (koronavirüs) dünya genelinde hemen hemen her ülkeye yayıldı. Bazı ülkeler şimdiye kadar az sayıda vakalar bildiriyor olsada, Dünya Sağlık Örgütü pandemi ilan ederek, bunun bir salgın olduğunu doğruladı.

Herkesin kafasındaki soru aynı: “Kendimi koronavirüsten korumak için ne yapabilirim?”.

Cevabı çokta zor değil, kişisel temizliğe dikkat etmek gerekli, el yıkama kurallarına uymalıyız.

Ancak yapabileceğiniz, herkesin yapabileceği şey toplumu korumaya yardımcı olmaktır. Bu, kişisel olarak hastalığı yakalayamayacağınız anlamına gelmez, ancak riskinizi biraz azaltabilir, ancak bunun anlamı, daha az insanın hastalanacağı ve daha iyi bakılacağıdır. Çünkü İtalya’da yoğun bakım ünitelerinin yetersiz olduğu konuşuluyor.

İşte; yeni koronavirüsün yayılmasını sınırlamak için yapabileceğiniz bazı pratik şeyler:

Sosyal mesafe

Sosyal uzaklaşma oldukça basit bir fikirdir – her zaman birçok insanla yakın temas kurarız. Sarılmalar, öpücükler, sabahları işe giderken boynunuzda bir yabancının ara sıra sıcak nefesi..

Sosyal mesafeyi denetlerken, yakınlaşmak yerine, uzak durmaya çalışın. Bir tanıdığı öpmek yerine, belirli bir mesafe ile selamlaşmayı tercih edin. Sarılma, tokalaşmak bu aralar biraz sıkıntılı.

İş Yerlerinde Hijyene Dikkat

Bulaşıcı hastalıklarla ilgili en önemli şeylerden biri, çok sayıda insan etrafta olduğunda en iyi yayılmalarıdır. Özellikle, bu, çocukların ve yetişkinlerin birlikte küçük, terli odalara zorlandığı okulları ve işyerlerini içerir.

Bu nedenle, hastalığın yayılma riskini azaltmak için harekete geçmeye hazırlanın. Okullar kapanabilir , ama muhtemelen hepsi değil ve sonsuza dek değil. Çocukların hasta olduklarında evde kalmalarını sağlayarak ve okul saatlerinde bir programda el yıkamak gibi basit kuralları uygulayarak topluma yönelik riski azaltabilirsiniz.

İşyerleri benzer bir hikaye – eğer bir çalışansanız, evden çalışmayı planlayın.  Eğer bir patron iseniz, gerçekçi olun – insanlar er ya da geç hastalanacaklar. İnsanların hastalık iznine sahip olduğundan emin olun ve personelin bir süre evde kalması gerekiyorsa işlerin devam etmesini sağlamanın yollarını bulun. Hangi toplantıları uzaktan yapabileceğinizi tutmaya başlayın ve insanlar bir araya geldiğinde havalandırma olmadan küçük alanlara zorlanmadığından emin olun.

Evde Hijyen

Çin dışındaki ilk bilgiler, koronavirüsün yayılma yollarından birinin hane halkı aracılığıyla olduğunu gösterir . Şimdi, ailenizden tamamen uzak olmak açıkça imkansız, ancak virüsün arkadaşlarınız, aileniz ve garip oda arkadaşlarınız arasında yayılmasını önlemek için yapabileceğiniz şeyler var.

Hastalanırsanız, kendinizi aileden ayırın. Sevdiklerinizle ilgilenirken önlem alın . Paylaşılan yüzeyleri daha sık silin. Çocuklarınızın ellerini doğrudan ağzınıza yapışmasına izin vermeyin.

Ellerinizi yıkayın, yüzünüze dokunmayın, hapşurma ve öksürme de kuru bir peçete kullanın, yoksa dirsek içinizi kullanın.

Ayrıca eve ilk girişte, doğrudan eller ve yüzlerinizi yıkayarak yeni kıyafetler giyin, dışardan geldiğiniz kıyafetlerinizi mümkünse yıkayın, değilse havalandırın.

Biliyorum, biliyorum, bunu zaten söyledim. Ama tekrar söylemeye değer. Ellerinizi yıkamak, yüzünüze dokunmamak ve öksürükten kaçınmak, enfeksiyon riskinizi azaltmaya ve diğer herkesi de korumanıza yardımcı olabilecek ana yollardan bazılarıdır.

koronavirüs el yıkama - Coronavirüsten Korunmak için Pratik İpuçları

Stres! Panik Yapmayın

Genel olarak, panik yapmayın , ancak haberleri de tamamen göz ardı etmeyin. Bunlar, önümüzdeki haftalarda sağlık hizmetleri üzerindeki yükü azaltmaya yardımcı olmak için atabileceğimiz bazı makul ve basit adımlar.

Hastalığı yaydıklarında insanları suçlamamayı hatırlamak da önemlidir. Böyle virüslere karşı sihirli bir kurşun yoktur ve en iyi önlemler bile sadece riski azaltacaktır. 

Bir cevap yazın