E-Dergi Nasıl Hazırlanır?

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bildiğiniz üzere Kıvılcım Dergisi adında bir dergiyi yayınlamaya başladım. Daha ilk sayısı yayınlanmış olmasına rağmen toplamda 6900 kişi tarafından okundu. İnternetin gücü diyebiliriz. Eğer bu dergiyi normal şartlarda matbu ortamda basıp elle tutulur bir yayın haline getirmiş olsam , hem telif hakkı , hem basım masrafları , hem dağıtım çilesi ile başa çıkamayacaktım. E-dergi formatında yayınlamak en güzel fikirdi. Hem masrafsız hemde daha çok kişiye ulaşma imkanı var. Bu dergiyi hazırladığımı duyurduğum günden beri bir çok tanıdığım yada tanımadığım kişiden bu konu da sorular aldım. E-dergi nasıl hazırlanır? , E-Dergi hazırlanırken hangi program kullanılır? gibi sorular ile anladığım o dur ki bir çok kişi e-dergi konusuna meraklı görünyor. Bende ilk bu e-dergiyi hazırlamaya karar verdiğimde internetten araştırmış pek de işime yarar bilgilere ulaşamamıştım. Şimdi bu makalemiz ile masrafsız bir şekilde nasıl e-dergi hazırlanır onu anlatacağım.

İlk önce dergimizin taslağını bildiğimiz microsoft word programı ile oluşturacağız. Bu hazırlığı görmek için aşağıdaki videoyu izleyiniz.

Yukarıdaki videoda anlatılanları yaptıktan sonra hazırladığımız word dosyasını PDF formatına dönüştüreceğiz. Bunun içinde kullanacağımız programı buraya tıklayarak indirebilirsiniz. İndirdiğiniz programı kurduktan sonra hazırladınız word dosyasını açıp ctrl+p tuşuna basınız ve açlan yazıcı penceresinden doPDF yazıcısını seçiniz.Daha sonra tamam tuşuna basarak ilerleyiniz.Daha sonra açılan pencerede pdf dosyayı nereye kaydetmek istediğinizi belirledikten sonra tamam diyorsunuz. Bu şekilde PDF formatına dönüştürme işlemi gerçekleşmiş oluyor. Bu işlemi yapan online sitelerde mevcut ancak dergi işi devamlı olacağı için bu küçük ve zahmetsiz programın bilgisayarınız da bulunmasında fayda vardır…

Screenshot 1 - E-Dergi Nasıl Hazırlanır?

PDF formatına dönüştürdükten sonra dergimizi issuu.com sitesinde yükleyerek okunabilir flash dergi şekline dönüştereceğiz.

issuu.com adresşne girerek üye olun ve aşağıdaki yükleme sayfasına hazırladığınız PDF formatındaki dergiyi yükleyiniz. Bir süre sonra flash dergi olacak şekilde yüklenecek ve size link bilgileri verilecektir. Artık derginizi istediğiniz gibi yayınlayabilirsiniz. Örnek dergi kivilcimdergisi.com

Issuu Yükle 100612 - E-Dergi Nasıl Hazırlanır?

Vural Egemen SARIGÖZ
20/06/2012

Bir cevap yazın