Genel sağlık sigortasından kimler yararlanabilir

Genel sağlık sigortasından kimler yararlanabilir
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Genel sağlık sigortasından kimler yararlanabilir

Kısa adı GSS olan Genel Sağlık Sigortası bütün vatandaşların sağlık hizmetinden yararlanmaları amacıyla yürürlüğe girmiştir.Genel sağlık sigortası şartlarından yararlanmanın temel koşulu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve 18 yaşını doldurmuş olmak. Genel sağlık sigortası 2012 yılında yürürlüğe girdi ve sigortası olmayan herkes için zorunlu hale getirilmiştir.

Genel Sağlık Sigortasından Nasıl Faydalanılır?

Bir ailede kişi başına gelir, asgari ücretin üçte birinden az ise o ailede yaşayan herkes genel Sağlık Sigortasından prim ödemeden yararlanabilmektedir. Ancak kişi başına düşen gelir miktarı 676 TL ile 2029 TL arasında ise 81 TL prim ödemek zorundadırlar. Yani asgari ücretin 1/3 nün yüzde 12 si prim olarak ödenmektedir. Aylık geliri brüt olarak 2029 TL üzerinde olanlar ise 243 TL GSS primi ödemek zorundadırlar.

GSS Primini Kimler Ödemektedir

  • Çalışmayan ve herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olmayan kişiler.
  • Aile bireylerinden anne, baba ve çocuklarından sağlık güvencesi bulunmayanlar
  • Sosyal Güvenlik Kurumundan herhangi birinden emekli maaşı veya herhangi bir gelir sahibi olmayanlar

GSS Prim Borcu Nasıl Sorgulanır?

GSS prim borcu internet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu sitesinden veya e-devlet şifresini kullanarak sorgulama yapabilirler.

GSS Prim Borcu Olanlar SağlıkHizmetinden Yararlanabilir mi?

GSS prim borcu toplam 676.5 TL’yi geçmemiş olanlar ve 676.5 TL’nin altında kazancı olduğunu belgeleyen kişiler sağlık hizmetinden yararlanabilmektedirler. Genel Sağlık Sigortası sağlık hizmetlerinden faydalanmak için;

  • En az 30 gün prim ödemiş olmak zorunluluğu bulunmaktadır.
  •  Prim borcunun 60 günden fazla olmaması gerekmektedir.
  • 18 yaşını doldurmuş olması
  • 18 yaş altında bulunan kişiler ailenin sosyal güvencesi olmaması durumunda ise tüm sağlık hizmetinden yararlanabilmektedirler.
  • Öğrenciliği devam eden, anne babanın bakmakla yükümlü olan kişiler ve yetim aylığı alanlar, 20 yaşına kadar, öğrenciliği devam edenler ise 25 yaşına kadar Genel Sağlık Sigortası kapsamında hizmet alırlar.

Bir cevap yazın