Güneş Tutulması Nedir 9 Mart Google Doodle Güneş Tutulması Nedir

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
gunes tutulmasi nedir - Güneş Tutulması Nedir 9 Mart Google Doodle Güneş Tutulması Nedir

GÜNEŞ TUTULMASI NEDİR?

9 Marka 2016 Çarşamba günü google hususi doodle’u Güneş Tutulması oldu. Google’a girdiğimizde Güneş tutulması nedir doodu ile karşılaştık. peki güneş tutulması nedir? İşte detaylar…

Güneş Tutulması Nedir?
Güneş tutulması, Ay yörünge devinimi gizasında iken Dünya ile Güneş arasına girer ve Ay’ın Güneş’i kısmen ya da tamamıyla örter. Bu durumda da güneş görünmez ve güneş tutulması denen doğa olayı gerçekleşir. Tutulmanın olması dahilin Ay’ın yeniay evresinde olması ve Dünya’ya göre Güneş ile kavuşum duruminde olması gerekir. Bir sene dahilinde Ay, Dünya çevresinde yaklaşık on iki kez dönmesine karşın, Ay’ın yörünge düzlemi ile Dünya’nın yörünge düzlemi arasında beş derece kadar bir açı olması nihayetucu, Ay her kezsında Güneş’in tam önünden geçmez ve dolayısıyla bu çakışma seyrek olarak oluşur. Bu yüzden, seneda iki ile beş arasında güneş tutulması rasatlenir. Bunlardan en çok ikisi tam tutulma olabilir. Güneş tutulması Dünya üzerinde dar bir koridor izler. Bu yüzden herhangi bir bölge dahilin güneş tutulması çok ender bir olaydır.

Güneş tutulması, tam tutulma vakitı dışında asla çıplak göz ile izlenmemelidir.

Güneş tutulması türleri:
Tam Güneş Tutulması: Ay’ın Güneş’i Dünya’dan disk duruminde görünen ışıkyuvarını bütünüyle örtmesi ile oluşur. Güneş’in çok parlak olan ışıkyuvarı Ay’ın karanlık gölgesi ile örtülür ve Güneş’in ışıkyuvarından çok daha soluk olan Güneş tacı çıplak gözle görülebilir durume gelir. Tutulmaya ancak tam tutulma vakitında güvenli olarak çıplak gözle bakılabilir. Bu gizada hava, parlak senedızlar ve gezegenler gözle görülebilecek kadar kararır. Tam tutulma, Dünya yüzeyindeki dar bir koridorda gözlenebilir.
Halkalı Güneş Tutulması: Ay’ın, Güneş’in önünden tam kavuşumlu geçişinde Güneş’i tam örtmediği vakit rasatlenir. Ay’ın çapı, Güneş’in ışıkyuvarının çapının yaklaşık 400’de biridir. Ancak Ay’ın Dünya’ya ıraklığı, Güneş’in ıraklığının tekrar yaklaşık 400’de biridir. Bu yüzden Ay’ın Dünya’dan görünür büyüklüğü Güneş ile yaklaşık olarak aynıdır. Ancak gerek Dünya’nın Güneş çevresindeki, gerekse Ay’ın Dünya çevresindeki yörüngeleri tam daire olmadığından, Ay her tam kavuşumlu geçişte Güneş’i tam olarak örtmez. Bu durumda, Güneş diskinin Ay tarafından örtülmeyen kısmı, Dünya’dan durumka şeklinde rasatlenir.
Hibrit Güneş Tutulması: Tutulmanın Dünya yüzeyinin bazı bölgelerinde tam, bazı bölgelerinde durumkalı olarak gözlenmesi demektir. Hibrit tutulmalar ender olarak görülür.
Parçalı Güneş Tutulması: Ay’ın Güneş’i kısmen örtmesi nihayetucunda oluşur. Her tam ve durumkalı tutulma, parçalı tutulma olarak başlar ve tam kavuşumdan nihayetra tekrar parçalı tutulma duruminde devam eder ve biter. Tam tutulma gizasında, tutulmanın tam olarak gözlenebildiği Dünya yüzeyindeki dar koridorun dışındaki geniş alanlarda, tutulma parçalı tutulma olarak görülür.

güneş tutulması nedir, gunes tutulmasi nedir, 9 marka güneş tutulmasi, 9 marka google güneş tutulması

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir