HAMİLELİKTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELER – BEBEĞİM YOLDA BEN HAZIRIM PROJESİ NEDİR

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

hamilelikte yapılması gerekenler neler, anne adaylarının dikkat etmesi gerekenler neler, hamilelikte neler yapılmalıdır, hamilelikte zararlı olanlar nelerdir, hamileler nelere dikkat etmelidir, sigaranın hamilelere zararları neler, hamilelerde dikkat etmesi gereken konular neler, hamilelikte neler yapılmalıdır,

hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler neler - HAMİLELİKTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELER - BEBEĞİM YOLDA BEN HAZIRIM PROJESİ NEDİR

Hamilelerin en çok korktukları ve çekindikleri konuların başında anne adaylarının hamileliği boyunca yapılması gerekenler ile ilgili endişeleri yer alıyor. Sağlık bakanlığı yeni bir proje başlatarak anne adaylarının hamileliği boyunca yapılması gerekenleri ve en çok sorulan soruların cevaplarını içeren bir kitapçık hazırladı. Sağlık Bakanlığı ”Bebeğim yolda, Ben hazırım” adlı projesi ile anne adaylarını bilinçlendirmeye çalışacak. hamilelerin merak ettikleri soruları ve yapılması gerekenlerini içeren kitapçıklarda ”40 haftalık yolculuk, hafta hafta gebelik, hamileliğin 3 trimesteri, gebeliğim boyunca ne kadar kilo almalıyım, gebelik diyeti nasıl olmalı, hastane çantasında neler olmalı, gebe iken nelerden sakınmalıyım, gebelikte niçin egzersiz yapılmalı, doğum sonrası bakım ve emzirme” başlıklarında bilgiler yer alıyor.

Gebelik haftalarında embriyonun beklenen boyu, ağırlığı hakkında cetvellerin de bulunduğu kitapçıklarda, hamilelerin ne gibi vitaminler kullanılması, hangi besinleri tüketmesi gerektiği hakkında bilgilere de yer veriliyor.

”Sigara içmek erken doğuma sebep olabilir” 

Gebe iken nelere dikkat edilmesi gerektiğine de açıklık getirilen kitapçıklarda, sigaranın erken doğum ve düşük doğum ağırlığına sebep olabileceğine, sigara içen annelerden doğan bebeklerin enfeksiyon hastalıklarına daha yatkın olabileceğine dikkat çekiliyor.
”Hayatınızın hiçbir döneminde sigara içmeyin ve gebelik dönemlerinde sigara içilen ortamlardan uzak durduğunuz gibi etrafınızda içilmesine izin vermeyin” ifadesinin kullanıldığı kitapçıklarda gebelere şu uyarılarda bulunuluyor: ”Alkol ve benzeri alışkanlık yapan maddelerden uzak durun.

Hamilelerin Yapması Gerekenlerden Bazıları Şunlardır

-Röntgen ışınlarından uzak durun.
-Hangi sebeple olursa olsun hekim ya da bir sağlık hizmeti almaya gittiğinizde mutlaka hamile olduğunuzu hatırlatın.
-Hekiminizin önermediği reçetesiz ilaç kullanmayın, gebelik öncesi rahatlıkla kullandığınız ilaçlar özellikle ağrı kesiciler güvenli olmayabilir.
-Günlük aldığınız kafein miktarını kısıtlayın.
-Hazır gıda ve abur cuburdan uzak durun.
-Sauna kaplıca ve çok sıcak banyolardan kaçının.
-Boya kokusundan uzak durun.
-Et ürünlerini iyice pişirin.
-Çok uzun süre oturmayın, çok uzun süre ayakta kalmayın.
-Evcil hayvan özellikle kedi besliyorsanız dışkı kaplarını siz temizlemeyin” Doğum sonrası bakım, emzirme, anne sütü, ek gıda, süt yapımını artırma ve sütten kesme gibi konularda da bilgiler veren kitapçıklarda, riskli olmadığı sürece doğum öncesi ve sonrasında egzersiz yapılması gerektiği vurgulanıyor.

-1 Mart’tan itibaren aile hekimlerine dağıtılacak
Bakanlıkça, 1 Mart’tan itibaren dağıtımı yapılan kitapçıklar, aile hekimlerinden ücretsiz temin edilebilecek. Kitapçıkları almak isteyen anne adaylarının kayıtlı oldukları aile hekimlerine başvurması gerekiyor. ”Sağlıklı gebelik ve doğum sonrası dönem için mutlaka aile hekiminize danışın, gebelik döneminde aile hekiminizi bilgilendirmeniz ve süreci birlikte yönetmeniz hem hamilelik döneminde hem emzirme döneminde sizin hem de bebeğinizin daha sağlıklı günler geçirmenizi sağlayacaktır” uyarısının yer aldığı kitapçıklarda, aile hekimleri için artık randevuların Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden internet bağlantısı ile veya Alo 182’yi arayarak telefon aracılığıyla alınabileceği belirtiliyor.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir