Harf İnkılabı Yapılmamış Olsaydı?

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
harfinkılabıyapılmamışolsaydı - Harf İnkılabı Yapılmamış Olsaydı?

Bu günlerde üzerinde oldukça tartışılan bir konu olduğunu düşünüyorum. Bazı dindar çevreler(!) Harf İnkılâbı ile birlikte yani Latin harflerinin gelmesiyle birlikte Arapça’nın unutturulduğu , Kur’an-ı Kerim’in öğrenilmesinin güçleştirildiği iddia edilmektedir.

İlk önce Harf Devrimi neden yapıldı buna bakmalıyız.1 Kasım 1928’de, daha Önce Türkçe’yi yazmak için kullanılan Arapça harfler yerine Lâtin harfleri , Türk dilinin özelliklerini belirten işaretlere yer vererek Türk harfleri adı ile 1353 sayılı kanunla kabul edilmiştir. Harf İnkılâbı yazı dilinde kullanılan Arap harflerinin yerine yeni Türk harflerinin alınması demektir.

Arap harfleri, Arap diline çok iyi uymakla beraber, Türk dili için yetersiz ve elverişsizdi.Telafuzlar komik ve zor oluyordu. Türkçe, Arap harfleri ile kolay yazılıp okunamıyordu. Konuşulduğu hâlde yazılamıyor, yazıldığı gibi okunamayan bir yazı dili söz konusuydu. Okuyup yazmayı kolaylaştırmak ve yaymak, modern eğitim ve öğretimin gerçekleşmesine çalışmak ancak Harf İnkılâbı ile sağlanabilirdi.

Harf İnkılâbı yalnızca modernleşmek , uygar devletler ile bir olmak hususunda değerlendirilmemelidir. Bu günün çağına ayak uydurabilmek için bir çok faydalarını görmekteyiz.

Bazı çevreler bu Harf Devrimi’nin Kur’an-ı Kerim’e saygısızlık olarak nitelendirmektedir. Bana göre bu tam tersi bir durumdur. Harf Devrimi ile birlikte Kur’an-ı Kerim’e ve Kur’an Harflerine verilen kıymet artmış ve bu kıymet günümüze kadar uzanmıştır. 

Bakınız Arap birisi Kur’an-ı Kerim’i okur , sonra başının altına alır yastık yapar yatar. Belden aşağıda tutmamaya özen gösteren tek Millet Türk Milleti’dir. Bunu da zamanında yapılmış olan Harf İnkılabına borçluyuz. Yoksa hala Arap harfleri ile yazıp , okuyor olsaydık belki de ARapların yaptığı gibi Kur’an’da bizim yazdığımız okuduğumuz dildendir diyerek gerekli ehemmiyeti vermeyecektik.

Kur’an-ı Kerim başımızın tacı , gönlümüzün ilacıdır , Kelamullah en kıymetlimizdir. Allah bizleri Kur’an-ı Kerim’in şefaatine nail eylesin inşaAllah…

Bu vesile ile Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk’ten bir kez daha Allah(c.c.) razı olsun.

Vural Egemen SARIGÖz
21.11.2012

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir