İş Yeri İpoteği İle Ne Kadar Kredi Alınır?

Is Yeri Ipotegi Ile Ne Kadar Kredi Alinir - İş Yeri İpoteği İle Ne Kadar Kredi Alınır?
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

İş yeri ipoteği dediğimiz kavram ipotekli bireysel kredi kategorisinde bulunuyor. Buna ihtiyaç kredisi de denilebiliyor. Eğer siz de mevcut iş yeri ipoteğinizi kullanarak kredi başvurusunda bulunmak isterseniz gerekli bilgileri güvenle makalemizde bulabilirsiniz.

İpotekli Bireysel Kredi Nedir?

İpotekli bireysel kredi, bir teminat karşılığında bankalar tarafından müşterilerine verilen ve gerçek kişilerin kullanmakta olduğu bir kredi türüdür. Bankalar veya finansman kuruluşları özellikle yüksek tutarlı olan ihtiyaç kredilerini genel olarak ipotek karşılığı veriyor. Bu nedenle ipotekli bireysel kredinin şartlarını ve istisnalarını öğrenmek büyük önem arz ediyor.

İpotekli Bireysel Krediye Nereden Başvurabilirim?

İpotekli iş yeri kredisi almaya kara verdikten sonra bu ipotekli bireysel krediye, bankaların ipotekli ihtiyaç kredisi sayfaları üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Bankalar Hangi Durumlarda İpotekli Bireysel Kredi Vermiyor?

Bankalar ve finansman kuruluşları ipotekli bireysel kredileri yalnızca gerçek kişi ismine kayıtlı olan ve tapu kaydında “mesken” olarak geçen konutlara veriyor. Yani, iş yeri, depo olarak kayıt olan veya kullanılan mülkleriniz varsa bunlar için ipotekli bireysel kredi alamazsınız. Bu tür taşınmazlar ticari özelliği bulunan krediler için ipotek olarak alınıyor.

İpotekli Bireysel Kredi Alma Şartları ve İstisnalar Nelerdir?

İpotekli bireysel kredilere en fazla 48 vade verilmekle birlikte, kullanım sebebi eğitimle ilgili bir tadilat veya ev ile ilgili bir tadilat olması durumunda yasal kaynaklara göre vade 120 aya kadar uzatılabiliyor. İpotek olarak verilecek teminatın krediyi kullanacak kişinin adına olması gerekiyor.

Eş, Çocuk, Anne veya Baba ismine olması durumunda dahi teminat kabul edilmediğini belirtmemizde fayda var. Kredi talebinizin kabul edilmesi durumunda ipotek olarak verilecek teminata eksper gönderilerek değeri belirlenir. Belirlenen değerin yasal olarak %80’ine kadar kredi verilebiliyor olsa de bankalarda genel uygulama olarak %50’sine kadar kredi veriliyor.

Tapuda alım satım yoktur bu nedenle tapu harcı ödemezsiniz ancak verilecek olan teminata ek olarak ipotek konulacağından dolayı ipotek masrafı ve tapu işlem ücreti ödemeniz gerekiyor. İpotekli kredilerde yapılan masrafların neredeyse konut kredisi ile aynı olduğunu belirtelim.

Ekspertiz, ipotek masrafı, sigortalar ve en fazla kullanılmış olan kredinin binde 5’i oranında olacak şekilde şube masrafı alınıyor bunu da ekleyelim. Konutunuzu ipotek olarak vermeniz durumunda kullandığınız kredinin % 5’i olan BSMV’den (Banka Sigorta Muameleleri Vergisi) muaf olacağınızı da söylemeden geçmeyelim.

Bir cevap yazın