Kadının Kocası Üzerindeki Hakları


0
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

müslüman kadın - Kadının Kocası Üzerindeki Hakları

Erkeklerin hanımları üzerinde hakkı olduğu gibi hanımlarında beyleri üzerinde hakları vardır.
Bunlar 6 haktır. Erkeklerin bu altı hakkı gözetmeleri lazımdır ;

1- Hanıımı ile güzel huylu , güler yüzlü olmalıdır. Allah Teala Nisa Suresi 19. Ayet-i Kerimesinde; ” Onlarla iyi hayat sürün” buyuruyor.

Keşf ve beyan tefsirinde diyor ki , Resulullah(s.a.v) Hz.Ebubekir Sıddık (r.anha) ” Ey Eba Bekir , Erkek hanımın yüzüne güler yüzle bakarsa ,  defterine bir köle azat etmiş sevabı yazılır , tebessüm ederse hac ve umre sevabı yazılır.” buyurdu.

2- Dışarı işlerini ona yaptırmamalı , yabancı erkeklerin onu görmesinden korumalıdır. Yoksa vaki olacak fesadın günahı , kocasına olur. Resulullah(s.a.v) ev işlerini hazreti Fatıma’ya , dışarı işlerini Hazreti Ali’ye vermişti. Buyurdu ki ; ” Hanıımının evde oturması için , işlerini, ihtiyaçlarını gören , hanımını yabancı erkeklerin görmesinden koruyan , ümmet-i Muhammed’in düşmana esir düşenlerini satın almış ve azat etmiş gibidir

3- Şeriatin ilim ve edeplerini ona öğretmeli , onun bilmesi ve yapması gereken farzları  vacipleri, namazı, oruç ve diğerlerini öğretmelidir.

”Resulullah(s.a.v) buyurdu ki; ”Kıyamette en şiddetli azap , hanımını cahil bırakıp , ona din bilgilerini öğretmeyenedir. Kıyamet günü ikisini de , ateşten minber üzerinde oturturlar.Kadın kocasına, Allah seni rüsva etsin . Bana dünyada maruf olanları emir , münker olan olanları nehyetmedin , yüzümü dünyadan çevirip ahirete kıymet verdirmedin. Kendini de beni de helak eyledin der , sonra zebaniler ikisinide cehennem tarafına sürerler.”

Diğer bir hadis-i şerifte ; ” Sizden her biriniz çoban gibidir , ve herbiriniz emriniz altındakinden sorumlusunuz” buyurdu…

4- Hanımına helal yedirmeli , helal elbise giydirmelidir. 

Resulullah (s.a.v) ” Haramdan hasıl olan ete , ateş daha uygundur” buyurdu.

5– Nafakasını kısmamalıdır.Hanımının malını, parasını ondan izinsiz yememelidir. Resulullah(s.a.v) Efendimiz ” Evlenip de ,mehr vermemeye niyet eden, kıyamette Allahu Teala’ya hırsızlar zümresinden sayılarak mülaki olur” buyurdu.

6- Hanımının sıkıntı ve huysuzluklarına katlanmalı , sevaba kavuşmalıdır. Sahihayn denen Buhari ve Müslim hadis kitaplarında , Ebu Hüreyre’nin bildirdiği şekliyle , ” Kadınlara nasihat ediniz. Muhakkak ki onlar kaburga kemiğinden yarratılmışlardır.Elbette kaburga kemiği kemiklerin en eğrisi ve en üsttekindendir.Doğrultmaya kalkarsanız kırarsınız , kendi haline bırakırsanız eğri kalır. Onlara daima nasihat ediniz.” buyruldu. Onlara sertlik ve zorlamayı hadden aşırı yapmayın. Onları tamamen kendi hallerine de bırakmayın. Yani onları tatlı dil , güzel söz ile idare edin.

Birisi Emir-ül müminin Hz.Ömer’in yanına gidip hanımından şikayet edecekti. Kapıya gelince içerden Hz.Ömer’in hanımının Hz.Ömer’e bağırıp , çıkıştığını duydu.Bu sözleri duyunca kendi hanımından razı olup geri döndü. O sırada Hz.Ömer evden çıkıp dönüp giden adamı gördü. E kimse Hz.Ömer’in huzuruna geldi. Hz.Ömer niçin geldiğini ve neden uğramadan dönüp gittiğini sordu. Oda anlattı. Hz.Ömer, ” Her sözlerine cevap vermeyiniz , onların bizim üzerimizde hakları vardır.” dedi ve devam etti…

”Biri onların sebebi ile Cehennemden kurtuluruz.Nitekim Resulullah(s.a.v) Efendimiz ” evlenmek isteyenin dininin yarısı , emniyet kalasının içine alınır” buyurdu.

”İkincisi, onlar , yani kadınlar , bizim malımızın bekçileridir.

Üçüncüsü, onlar bizim çamaşırcılarımızdır.
Dördüncüsü , onlar bizim yemek pişiricilerimizdir.
Beşincisi, çocuklarımızın bakıcısı , büyütücüleridir. Bunun için onlara karşı sabırlı olmalıyız.” dedi.

Ene bin Malik(r.anh) rivayeti ile bildirilen bir hadis-i şerifte ; ” hanımını haksız olarak dövenin , ben ki Muhammed’im(s.a.v) kıyamette hasmı ben olurum

Hanımını dövme ; Hanımını döven Allahu Tealla’ya ve Resulüne asi olur” buyruldu.

Urve bin Mesud Hazretleri Resulullah(s.a.v) Efendimizden bildirir. ” Saliha bir hanım , salih bin erkekten iyidir” tevili şöyle olur. Bir kadın saliha ve afife olunca bin erkek onun fitnesinden salim olur. O kadın salah üzre yaşamazsa , bin kişinin onun yüzünden günaha düşmesi mümkündür.

Sonra buyurdu; ” Kocasına yedi gün hizmet eden kadına , Allahu Teala Cehennemin yedi kapısını bağlar ve cennetin sekiz kapısını ona açar , o kadında dilediği kapıdan cennete girer

Ya Rabbi , iyi kadınlar hürmetine bizim hanımlarımızı , senin ismet perden de bulundur , haramlardan , yabancılardan ve ahir zaman fitnelerinden muhafaza eyle!

Amin…

Sadık Dana Hazretlerinin Adile Saadeti isimli kitabından alıntıdır.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format