Kilo Hayatım

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
eski yeni - Kilo Hayatım
                   Kanıtlarıyla, ayrıntılarıyla, resimleriyle 3 ayda 83 kilodan 58 kiloya düşmemin sırrını sizlerle paylaşıyorum. Benim gibi hayatının birçok döneminde kilo sorunuyla savaşan kişiler için faydalı olacağından % 100 emin olduğum içinde bu bloğu hazırlamaya karar verdim.

Sizler gibi yıllarca onlarca yolu denemiş olduğumu anlamanız için biraz kilo geçmişimden bahsederek başlamalıyım sanırım. 

                  Çocukluğumda hiç kilo problemim olmadı aşırı aktif, bütün günü bisiklet üzerinde geçiren, küçük porsiyonlar tüketen, abur cubur ne demek pek bilmeyen bir çocuktum. Ortaokul yıllarında ise arkadaşlarıma nazaran hep bir beden büyük gösterirdim ama rahatsız edici değildi. Taki lise yılları gelip çattı ergenlik, geliş, uza, büyü derken yapılı 168 boyunda 78 kilo bebek yüzlü bir şişman olana kadar hiçbir şeyin farkına varmadım. Üniversiteyi kazanmak daha önemli olduğu için umursamamaya çalıştım. Öyle olmadı tabiikide. Elbise almaya gidip sıfır beden modası nedeniyle raflarda 44 beden hiç kıyafet bulamayıp ağlaya ağlaya eve döndüğüm günleri hiç unutmadım. Üniversite sınavına girdim yaz döneminde genç olmanın avantajını kullanarak sabah saat 7 ile 9 arası kimsecikler yokken denizde her gün durmadan yüzdüm azıcık da abur cuburu kestim 3 ayda 60 kiloya indim. Yaklaşık 5 sene 60 ile 65 kilo arasında gidip geldim.
                 Çok zayıf görünmesem de boyuma göre dengeli, 40 beden ve ilgi çekici bir fizikle mutlu mesut yaşarken, 1 nisan 2009 da tatlı oğluma hamile kaldığım gün 61 kiloyla 9 aylık serüvenime başladım. 7 ay hiç sorun yoktu son iki ay hayatımda hiç yaşamadığım tatlı krizleri yaşıyordum. İnanmayacaksınız ama yarım kilo baklavayı bir saatte bitiriyordum. Hemde her gün! Evet doğuma gittiğim gün tam 84 kiloydum. Yani 7 ay 4 kilo alan ben 2 ayda tam 19 kilo aldım. Korkunç bir rakam. Biraz kontrol delisi olmam doğum kilolarını vermemde bana çok yardımcı oldu. 
oğlum - Kilo Hayatım

               Şunu da söylemeliyim ergenlik ve hamilelikte alınan kiloları vermek çok daha kolaydır. Çünkü ikisi de hormonal değişiklikler söz konusu olduğunda alınmıştır ve hormonlar dengelenmeye başladığında hızla alınan bu kilolar geldikleri hızda giderler. Örneğin; spor yapmak hormonların dengelenmesi için etkili bir yöntemdir. 
               Gene 3 aylık bir plan yaptım. İtiraf edeyim hayatımda kilolarımı hep 3 aylık dönemlerde verdiğimi bu bloğu hazırlarken fark ettim. 6 aylık sadece anne sütü dönemim bittiğinde sadece 3 kilo verebilmiş,  zaten uykusuz geçen 6 ayın yarattığı sersemlikten neler olup bittiğini fark etmemiştim. Ayrıca süt verme döneminde çocuğumdan kaliteli bir sütü esirgeyemezdim. Bebeğim 6 aylık oldu ek gıdalara başladı ve zayıflamaya karar verdim ve uyguladım. 3 ay içinde neler yaptığımı ayrıntıları ile başka bir yazımda anlatacağım endişelenmeyin. Hem kpss ye çok kısa bir sürede hazırlanmalıydım, hem kilo vermeliydim ve en önemlisi anneliğim kusursuz gitmeliydi. İstedim, karar verdim ve uyguladım 3 ayın sonunda 81 kilodan 58 kiloya düşmüştüm. Evet yanlış duymadınız tam 3 ayda 23 kilo verdim. bunun sebebini yazmıştım önceki satırlarda hormonal kilolar geldikleri hızda giderler ;). Sandığınız gibi ağır diyetler falan uygulamadım sadece seçtim diyelim şimdilik ayrıntılar sonra…  
son - Kilo Hayatım

                    Oğlum 2 yaşına geldiğinde tekrar çalışma hayatına döndüm. Her şey yolunda giderken alerjik astım tanısıyla kortizonlu ilaçlara mahkum edildim ve bir yılda beslenme düzenim hiç değişmediği halde, aktif bir hayatım olmasına rağmen 83 kiloyu tartıda gördüğüm gün tüm o kortizonlu astım ilaçlarını çöpe attım. 1 sene ilaçları düzenli kullandım yan etkileri sadece kiloyla kalmadı. Çocuğumun ağladığını bile duymadan uyuduğum derin uykular, eskisinden daha ağır geçen astım krizleri, bitkinlik, depresyon, tat alamadığımı bile fark etmediğim o günlerin tek sebebi olan bu kortizonlu ilaçlar yavaş yavaş sonumu hazırlamış haberim yok. İlaçları çöpe atıp hemen aile hekimimin yolunu tuttum. olanı biteni anlattım. Doktor bey anlattıklarımdan sonra kanımda ve idrarımda değerlerin normal olup olmadığına bakmadan sana yardımcı olamam dedi. Testleri yaptı. Tekrar yanına gittiğimde söyledikleri beni şok etmişti. Öncelikle kötü kolesterol değerim çok yüksek çıkmış, idrarımda protein kaçağı görülmüş, bu böbrek yetmezliğine az kalmış demek oluyor. Buda yetmezmiş gibi hastanede çektirdiğim ultrasonda sol böbrekte tembelleşme olduğunu öğrendiğimde dünyam başıma yıkıldı. 
               Bir kaç gün sersemliğim devam etse de kontrolcü yapım gene devreye girerek bana gerekli olan motivasyon için kolları sıvadı. Tahmin ettiğiniz gibi yine 3 aylık bir hedef, uygulama ve sonuç üçgeninde en başta gördüğünüz resimdeki 83 kiloluk halimden hiçte zorlanmadan 57 kiloya indim ve yaklaşık 8 aydır bu kilonun üzerine hiç çıkmadım. Daha önce söylediğim hormonal değişiklikler kategorisinde olmayan kortizona bağlı oluşan kilo öyle geldiği gibi gidenlerden değildir. Nedeni ise birincisi yapay yolla vücuda alınır, ikincisi acth hormonu dediğimiz böbrekle ilgili bir hormon olan baskılanması halinde ciddi hastalıklara yol açabilen, aşırı kilo alımı ve idrarda protein kaçağı gibi etkilere sahip olabilen bir hormonmuş. Testler yapılmadan kesin bir bilgi veremem ama uzman bir doktor arkadaşımla telefonla görüştüğümde aldığım cevap bu oldu.
            Bu sürecin sonunda sadece doktorumun önerisiyle 1 haftalık antibiyotik tedavisi dışında hiçbir ilacı ağzıma sürmeden, hergün yaşadığım astım krizlerinin sıklığı iki haftada bire inmiş olarak tekrar aile hekimimin yanına testleri tekrar yaptırmak için gittiğimde beni tanıyamadı. Eee olsun o kadar demi ama :). Testler tekrar yapıldığında doktorum başta olmak üzere herkes çok şaşırdı. sonuçlar normalinde üzerindeydi. 
            Yazdıklarım biraz uzun oldu ama bu bloğu hazırladığımda üç gruba hitap edeceği için küçük ayrıntılarla yazının bir çok yerinde bloğun içeriği hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Sadede gelelim sizler için hazırladığım, içeriğinde bulacağınız yöntemlerle başarının kaçınılmaz olduğu bloğum şu 3 döneme hitap edecek;
  1. Ergenlik döneminde kilo verme
  2. hamilelik sonrası kilo verme
  3. İlaç kullanımı, stres veya sebebi bilinmeyen nedenlerle oluşan kilolardan kurtulma

           Kendimi seviyorum ve bedenim için elimden geleni yaparım. sizde böyle düşünüyorsanız  yani kendiniz için birşeyler yapmaya hazırsanız isteyin, karar verin ve uygulayın. 


           Diğer sayfalarda görüşmek üzere 🙂

enson - Kilo Hayatım


Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir