Kredi Taksitleri Artacak Mı?

Kredi Taksitleri Artacak Mi - Kredi Taksitleri Artacak Mı?
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bankacılık sektörü faiz oranlarının düşmesi ile birlikte taksit sayılarının artırılmasını konuşur oldu. 2020 yılına girildiği şu günlerde, kredi faizleri de düşüş göstermeye devam ediyor. Son olarak Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamalar, en azından kamu bankalarının faiz oranlarında biraz daha aşağıyı göreceğini işaret ediyor. Kredi oranlarında yıllık maliyet değerlerinin tek haneli rakamlara düşmesi ise taksit sayılarının artırılması konusunda büyük bir engeli ortadan kaldırmak demektir.

İhtiyaç Kredisinde Taksit Sayısı

İhtiyaç kredilerinde 60 aylık taksit opsiyonları, birkaç yıl önce yaşanan uzun vadeli kredilerde geri ödeme güçlüğü nedeni ile 48 aya düşürülmüş, bu karar daha sonrasında alınan yeni bir karar ile rafa kaldırılmıştı. Hali hazırda ihtiyaç kredisinde maksimum taksit sayısı, 60 ay vade olarak uygulanıyor. Çoğu banka 60 aylık taksit uygulamasını yerine getirse de bazı bankalar bu süreci 48 ay olarak uyguluyorlar. Güncel ihtiyaç kredisi oranları %0,95 ile %1,73 arasında değişiklik gösteriyor.İhtiyaç kredilerinde en uygun bankalar;

İhtiyaç kredilerinde en uygun bankalar;

  • ING %0,05
  • TEB %0,95
  • Fibabanka %0,98
  • QNB Finansbank %0,99

Olarak biliniyor ve ilgili bankalar dışında %1’in altında ihtiyaç kredisi veren banka bulunmuyor.

Taşıt Kredisinde Taksit Sayısı

Taşıt kredilerinde son durum, ihtiyaç kredilerinden çok da farklı değil. %1,02 ile %1,49 arasında değişen taşıt kredisi oranları, 60 ay optimum vade uygulanarak kullandırılabiliyor. Taşıt kredilerinde geri ödeme konusunda sorun yaşanması durumunda, bankalar kredi kullanımında üzerine ipotek ve satış şerhi koydurdukları araçları güvence olarak kullanıyorlar.

Konut Kredisinde Taksit Sayısı

Konut kredisi kullananlar, ihtiyaç ve taşıt kredisi kullanımı gerçekleştirenlere göre daha şanslılar. Kredi kullanımı için en fazla vade uygulanan ve en düşük faiz oranları uygulanan kredi türü, konut kredisidir. Konut kredisinde 120 aylık vade, yeni kararnameler ile 180 aya kadar uzatıldı. Kamu bankalarının desteği ve finansmanı ile güncel konut kredisi oranları %0,78-%0,99 arası uygulanıyor. Özel bankalarda ise bu oran %0,98 ile %1,35 arasında değişiklik gösteriyor.

Taksitler Artacak Mı?

Konut kredilerinde yakın gelecekte 240 ay vade uygulanması söz konusu. Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenlerin merak ve heyecanla beklediği bu uzun dönem geri ödeme türü, taksit rakamlarını da aşağıya çekebilir. İhtiyaç ve taşıt kredilerinde ise bugüne kadar en yüksek vade olan 60 aylık vade uygulanmaya devam edecek gibi.

Bir cevap yazın