Okey Oyununun Tarihi

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
okeyoyna - Okey Oyununun Tarihi

Hepimiz hayatımızda en az bir defa okey oynamışızdır. İnternette okey oynama üzerine onlarca site mevcuttur. Online olarak oynayabileceğini siteler gibi bilgisayarınıza, cep telefonunuza indirerek de oynayabileceğiniz şekilleri vardır. Okey oyunu ülkemizde oldukça yaygın bir oyundur. Hali hazırdaki kahvehaneler ve bazı kafelerde okey oyunu oynamak için alanlar kurulmuştur.

Peki hiç merak ettiniz mi bu okey oyununun tarihçesi nedir, nereden gelmiştir, nasıl icat olmuştur. Ben sizin yerinizede merak ettim ve biraz araştırdım.

Okey Oyununun Tarihçesi

Okey Oyununun atası Domino isimli oyun olduğu sanılmaktadır. 13.yüzyılda Çinliler tarafından icat edilmiş bir oyundur.Bu oyunu Çinliler ile münasebetleri bulunan toplumların öğrenip üzerinde değişiklikler yaparak geliştirdikleri bilinmektedir. Osmanlı Saraylarında Enderun Mekteplerinde dahi oynanmış ve hatta zeka gelişimi sağlaması için Osmanlı’da değişerek taşları bilme ve tahmin etme şeklinde dahi oynanmıştır.

Okey oynamak zevklidir. Bir de her oyundan sonra taş topla ve beşer beşer dizme olmasa daha güzel olacak. Acaba otomatik taş dizme makinesi gibi bir icat yapılmıştır.

Bu oyunu bilmeyen yoktur ancak bilmeyenler için okey oyunu hakkında nasıl oynanır ve ne gibi teknik özellikleri vardır aktaralım.

Okey Nasıl Oynanır?

106 adet taş, bir zar ve en az 2 oyuncu en çok 4 oyuncu ile oynanan bir oyundur.Oyunda her oyuncu elinde bulunan taşları oyun kurallarına göre önündeki ıstakaya dizerek tamamlanmış hale getirmeye çalışır. Elini en hızlı şekilde bitiren/dizen oyuncu o eli kazanmış olur.

Okey oyna diye bir tabir diğer milletlerde var mıdır bilinmez.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir