Röportaj: Zuzubo'yu yakından tanıyalım


0
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

MG 0499 - Röportaj: Zuzubo'yu yakından tanıyalım

Bugün size 3-7 yaş arası çocuklarımızın gelişimine olumlu katkıları olacağını düşündüğüm bir oluşumdan bahsetmek istiyorum. Okul öncesi eğitimin öneminin fazlasıyla anlaşıldığı günümüzde, eğlenerek öğretmeyi hedefleyen Zuzubo‘yu bizlerle tanıştıran Aysun Hanım, işinin gelecek nesillerin sağlıklı birer birey olabilmeleri adına önemini kavramış bir profesyonel. Yetişkinlerin telaşlı koşuşturması içinde çocukların seviyesine inebilecek kadar da içindeki çocuğu kaybetmemeyi başaran nadir insanlardan.  Zuzubo’yu daha yakından tanımak ve sizlere anlatmak amacıyla Aysun Hanım ile bir röportaj yaptım.  Hadi bugün çocuklarımız için güzel sonuçlara doğru kocaman bir adım atalım ve Zuzubo’ya zoom yapalım.

1)Zuzubo nedir? 

odami topluyorum600x400 - Röportaj: Zuzubo'yu yakından tanıyalım

Zuzubo çocuklar için hem eğlenceli hem de eğitici bir faaliyet paketi. Zuzubo’nun amacı çocukları TV önünden ve ellerinde I pad’lerden uzak tutup aileleri ile birlikte kaliteli vakit geçirmelerini sağlamak. Bunu yaparken de ailelerin hayatını kolaylaştırmak. Ailelerin eline her ay farklılaşan içerikle hazır bir kutu geliyor, makasına, uhusuna, her türlü malzemesine kadar hazır bir kutu.. 
zuzubo yu tasarlarken uzmanlarla da çocukların öğrenme sürecini konuşarak her bir konuyu yarat, keşfet, oku, eğlen, bağlan başlıklarında hazırlamaya karar verdik. Yarat, keşfet, bölümleri ile çocukların yaptıkları farklı yaratıcı elişi çalışmaları, özel ürünler, bir çok deneysel çalışmalar ile farklı duyu organlarını da kullanarak konuyu farklı yönlerden öğrenmelerini desteklemeye çalışıyoruz. Her ay konuyla ilgili bir kitabımız oluyor bu sayede çocukların öğrenme sürecini hikayeler ile pekiştirmiş oluyoruz. Eğlen bölümümüzde ise çocukların hareketli bir yaşam içinde olmalarını desteklemek için farklı uzmanlardan önerilerimiz veya oyuncaklarımız oluyor. Aileler bundan sonra yalnızca çocukları ile birlikte vakit geçirmenin keyfini yaşıyorlar…

2)Fikir nasıl çıktı kısaca anlatabilir misiniz?

zuzubo 5 - Röportaj: Zuzubo'yu yakından tanıyalım

Hepimiz anne baba olduktan sonra bir değişim geçiriyoruz ve dolayısıyla odağımız çocuklara kayıyor. Biz de kızım Alara ile vakit geçirirken bir çok güzel proje görüyor ama nasıl yapıcaz tam emin olamıyorduk, malzemeleri bulmak da ayrı bir süreç, çok zorlandık. Etrafımızdaki arkadaşlarımız ile de konuşurken hepimin ortak endişesinin çocukların hem gelişimini destekleyecek hem eğlenceli, hem kolay birlikte vakit geçirecek bir ihtiyaç olduğu daha net ortaya çıktı.  Herkesin ortak söylemi birlikte bir şeyler yapmayı çok seviyoruz ama ne yapsam bilmiyorum, malzemeleri toparlamak çok uzun iş geliyor, çok da becerikli değilim gibi cümleler… Aynı süreçlerden geçmiş ortağım Seda ile birlikte otururken yurtdışında bunun gibi çok güzel örnekler gördük ve burada da uygulamaya karar verdik. Zuzubo böylece ortaya çıktı. Bir kere karar verdikten sonra çok hızlı ilerledi. Sonuçta Alara ile birlikte yapmaktan keyif aldığımız hobileri ve çalışmaları işe dönüştürdük…Alara’da kutu işine girdiğimizi söylüyor. Her yaptığımız çalışmayı önce o test ediyor yorumlar yapıyor. Dolayısı ile Alara’da ekibimizin önemli bir üyesi….

MG 8412 - Röportaj: Zuzubo'yu yakından tanıyalım

3)Zuzubo Hangi Yaş Aralığı İçin Uygundur?
Zuzubo 3-7 yaş çocukları için tasarlandı. Ancak bizim daha 2,5 yaşında da üye ailelerimiz var, severek yapıyorlar çocukların gelişimine, ilgisine göre farklılık gösteriyor. 4) Zuzubo’dan çıkan faaliyetlerin seçimi yapılırken nelere dikkat ediliyor?
Zuzubo’yu üretirken Öncelikle uzmanlarla okul öncesi çocukların gelişim sürecini anlamaya çalışıyoruz.
Örneğin:
· 4 yaşındaki bir çocuk bilgiyi nasıl işler?
· Hangi konseptler ile ilgilenir?
· Hangi motor becerileri bu yaş grubuna uygundur ve geliştirmek için hangi aktivitelerle desteklenir?
· Bu yaş grubu çocukların dikkatini çekecek en uygun yöntemler nelerdir?
İnanıyoruz ki bir kez bunları keşfeder ve ilgilerini çekebilirsek sonrasında yaratıcılıklarını zenginleştirecek doğru faaliyetler ile gelişimlerine yardımcı olabiliriz.
Düşünüyoruz
Çocukların ve ailelerin birlikte paylaşmaya bayılacağı çocukların çok seveceği, ilham alacağı ve öğreneceği temaları seçiyoruz.
Beş duyularını harekete geçiren eğlenceli aktiviteler üretiyoruz.
Onları hem çok güldürecek hem de meşgul edecek faaliyetler düşünüyoruz.
Tüm bu bilgileri birleştiriyoruz
Çocuklar ve ailelerin birlikte yapmaktan keyif alacağı farklı projeler tasarlıyoruz. Bu aşamada da temamızla ilgili hayatın içinden kişiler, çocuk gelişim uzmanları, fiziksel gelişim uzmanları, bale, dans, spor hocaları, hep iletişimde olduğumuz kişiler…
Deniyoruz
Tabi ki tüm bu sürece aileleri, çocukları, bakıcı ablaları, ana okulu öğretmenleri ve uzmanları dahil ediyoruz. Yarattığımız projeleri deniyorlar. Uygulanabilir olduğu ve hayata geçirilebilir olduğunu, çocukların konuları anladığını, birlikte geçirilen kaliteli zamanın paha biçilmez ve unutulmaz olduğunu teyit edip onaylıyorlar.
Böylece bu eğlenceli gelişim paketi uzmanlar tarafından onaylanmış ve anne babalar ve esas hedef kitlemiz çocuklar tarafından test edilerek ailelere ulaşmış oluyor

5)Bildiğim kadarı ile Zuzubo çocuğun gelişimini desteklerken, anne, baba ve çocuk arasındaki iletişimi de güçlendirmeyi hedefliyor. Peki Zuzubo faaliyetlerini bir yetişkin desteği ile yapmak şart mı? Çocuklar tek başına da faaliyetleri yapabilir mi?

zaman kapsC3BClC3BC - Röportaj: Zuzubo'yu yakından tanıyalım

Yaş gruplarına göre tabiî ki tek başlarına yapabilecekleri çalışmalar da var, aktivitelerin bazılarında ise bir yetişkin desteğine ihtiyaç duyacaklardır. Ancak Zuzubo’nun çıkış noktası anne babaların, aile büyüklerinin çocukları ile birlikte güzel vakit geçirmelerini desteklemek. Bunun için bir yandan çocuklarınızın gelişimini izlerken bir yandan da mutluluğu paylaştığı o anın bir parçası olmanıza yardımcı olmak için tasarladığımız projeleri çocuklarınızla birlikte yapmanızı tavsiye ediyoruz. 

6) Zuzubo kutularında her ay farklı bir tema işleniyor.  Farklı projeleri nasıl yapacağımızı nereden biliyoruz? Detaylı bir kılavuz gönderiyor musunuz?
Tüm gönderdiğimiz projeler için hazırlanan yönlendirme broşürleri sayesinde aileler hem faaliyetleri kolaylıkla yapabiliyorlar hem de eğlenceli bilgiler buluyorlar. Ayrıca üyelerimize hazırladığımız özel sayfalarda farklı öneri- projelerin de ayrıcalığına sahip oluyorlar.

7) Ürünleriniz güvenilir mi?
Zuzubo annesi olarak güvenlik ve sağlık hepimizin önceliği. Kutumuza koyduğumuz tüm malzemelerin seçiminde çocuklarımızın sağlığı ve onların kolay kullanımlarını düşünürek seçiyoruz. Yaş grubuna uygunluklarını değerlendiriyoruz. Kendi çocuklarımızın kullandığı, beğendiği ve memnun kaldığımız ürünleri ancak kutuya koyuyoruz. Tüm ürünlerde Avrupa standartlarında üretim, alerjensiz ham madde kullanımı ve çevre dostu olma özelliğine bakıyoruz.

8)Kutuların İçerikleri Kız-Erkek ve Farklı Yaş Gruplarına Göre Değişiyor mu? 
Kutuların içerik ve konuları herkes için aynı

zuzubo 3 01052013 - Röportaj: Zuzubo'yu yakından tanıyalım9)Zuzubo ile tanışmak isteyenler nasıl bir yol izlemeli? Zuzubo üyeliği nasıl çalışır?
Zuzubo.com’a girerek satın al bölümünden aylık veya yıllık üyeliği seçebilirler. Böylece her ay değişen temaları ile Zuzubo kutuları evlerine ulaşacak. Aylık ve yıllık üyelik arasındaki tek fark ödeme farklılığı ikisinde de yıl boyunca düzenli kutu gönderimleri devam ediyor. Bir diğer seçenek ise deneme kutusu. Zuzubo deneme kutusu bölümündeki geçmiş aylara ait kutularımızdan bir örnek kendilerine gönderiliyor. 

10) Zuzubo iyi bir hediye seçeneği gibi görünüyor. Sevdiklerine Zuzubo hediye etmek isteyenler nasıl bir yol izlemeliler?
Aynen, bu yorumu da çok alıyoruz. Artık farklı alacak hediye bulamıyoruz bu çok iyi bir seçenek oldu diyen çok müşterimiz, arkadaşımız var. Hediye et bölümünden e-hediye gönderebilecekleri gibi yine deneme kutusu satın alıp kendileri elden de götürerek sevdikleri ile paylaşabilirler.

12) Son olarak 3-7 yaş grubu çocuğu olan ebeveynlere söylemek istediklerinizi alabilir miyim?
Çocukları ile bol bol vakit geçirip, gülüp eğlenip, birlikte keyifli anları paylaşmanın mutluluğunu yaşamalarını ve geçirdikleri güzel anların tadını çıkarmalarını söyleyebilirim…

Bana ve okurlarıma zaman ayırdığınız için çok teşekkür ediyorum.
Zuzubo ile daha detaylı bilgi almak isteyenler ya da bu güzel faaliyetleri ailece yaparak mutluluklarına mutluluk katmak isteyenler www.facebook.com/zuzubokutu  www.twiter.com/zuzubo  sosyal medya hesaplarından takip edebilir, http://www.zuzubo.com/  adresini inceleyebilirler.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format