Sen Uyurken Türkiye'm!

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Screenshot 1 - Sen Uyurken Türkiye'm!

Tarihler 01.03.2014’ü gösterirken gecenin geç saatlerinde Türk Milleti rahat yataklarında mışıl mışıl uyurken, develer telal ike, pireler berber iken Türkiye Büyük Millet Meclisinden 2.Demokratikleşme Paketi yasalaşarak geçti.

Biz uyurken meclisten geçen bu demokratikleşme paketinde neler var. Bu sabah uyananlar için aktaralım.

Yeni çıkan kanuna göre, hem yerel hem de genel seçimlerde her türlü propaganda, Türkçenin yanı sıra farklı dil ve lehçelerde de yapılabilecek. (Kürtçe bildiriler, Ermenice konferanslar, Kürtçe mitingler… vs…)

Siyasi partiler, tüzüklerinde yer almak ve 2’den fazla olmamak koşuluyla eş genel başkanlık sistemini uygulayabilecek. (HADEP,DEP,BDP gibi pkk uzantılı partilerin sistemini diğer partilere uyarlamak. Bir nevi BDP’nin gayr-ı resmi eş başkanlık uygulaması yasalaşmış oldu.)

Siyasi partilere devlet yardımı yapılabilmesi için milletvekili genel seçimlerinde alınması gereken oy oranı yüzde 7’den yüzde 3’e indirilecek. (BDP gibi partilerde devlet kasasından para alıp devleti bölmeye daha cüretkar olacaklar)

Özel Öğretim Kurumları Kanunu hükümlerine tabi olmak üzere, Türk vatandaşlarının günlük yaşamlarında geleneksel olarak kullandıkları farklı dil ve lehçelerle eğitim ve öğretim yapmak amacıyla özel okullar açılabilecek. (Kürtçe okullar açılacak)

Kanunla, köy isimlerinin resen değiştirilmesine yol açan hükmü kaldırılarak, köylere, eski isimlerinin geri verilmesine imkan tanınıyor.
Kanunun, “Türkçeden başka dil ve yazı kullanamazlar” ibaresi madde metninden çıkarılarak, ön seçimler esnasında yapılacak propagandalarda Türkçeden başka dil ve yazı kullanılması yasağı kaldırılıyor ve adayların ön seçim propagandasında kendilerini Türkçeden başka dil ve yazıyla da ifade edebilmelerine imkan sağlanıyor. (Tunceli Dersim olacak, Diyarbakır Amed olacak, Doğuda her yere kürtçe isimler verilebilecek.)

Uyumaya devam Türkiye’m.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir