Telif Hakkı ve Blog Yazarları

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
telif hakkı 225x150 - Telif Hakkı ve Blog Yazarları

Son zamanlarda sosyal medya sayesinde blog yazmanın yaygınlaştığını gözlemlemek mümkündür. Çevremizde hemen hemen herkesin en az bir tane blogu vardır.

Blog yazarlığı ülkemizde çok kullanılıyor; ancak bilinmeyen noktaları da oldukça fazladır. Bunlardan bir tanesi de blogların  da içerik sıkıntısı çeken kişilerin izinsiz olarak başka sitelerden yazıları kopyalayıp ya da derleme bir yazı yaparak yayınlamalarıdır.

Aslında bakıldığında bir zararı yok diye düşünebilirsiniz.

Ancak kanunda bununla ilgili ciddi bir düzenleme var. Sanat eserlerinin ve tanınmış web siteleri yazılarının telif hakkı olduğu gibi blog yazarlarının da yazılarının korunması meydana getirilen bir telif hakkı var.

Tüm bloglar sitenin bilinirliğine bakılmaksızın 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu tarafından cezai ve hukuki düzenlemelerle korunmaktadır.

Yazınızın bir sitede, dergide, gazetede ve blogda sizden izinsiz yayınlaması halinde bununla ilgili maddi manevi hakkınızı korumak için hukuki olarak Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesine başvurup dava açabilirsiniz.

İnsanların bu konuda dikkatini çekebilmek için birçok danışmanlık firması bu konuda profesyonel olarak hukuki anlamda da destek veriyor. Ancak bunu başarabilmek için, biz tüketiciler de bu kavramın bilincinde olup bu şekilde hareket etmeliyiz. Siz de bu konuda bilinçlenip çevrenizdeki kişileri aydınlatıp, toplum olarak gelişmemize ve bu haksız tecavüzün sonlanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kaynak:http://1sosyalmedya.com/telif-hakki-ve-blog-yazarlari.html

Bir cevap yazın