Yandex Google'a Rakip Olabilir mi?

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
yandexgoogle - Yandex Google'a Rakip Olabilir mi?

Yandex firmasının son zamanlarda televizyonlar da dönen reklamları ile birlikte popülerliği artmış ve internet dünyasının kuillanıcıları ”Yandex,Google!a rakip olabilir mi?” sorusunu sormuştur. Bu sorunun cevabını verebilmek için Yandex’in özellikleri ile Google’ın özelliklerini kıyaslamakta fayda vardır. Yandex’in Türkiye’ye özel yatırım yapması ile Google’ın yeterince rahatsız olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’ye özel bir ekip ile Türkiye ofisini açan Yandex bir çok Türk İnternet kullanıcısından geçerli not almıştır. Gerektiğinde her bir Türk vatandaşının birer ekonomi uzmanı yada birer istihdamı teşvik abidesi olduğunu düşünürsek Türkiye’ye yatırım yapan Yandex firmasını da destekleyecektir.

Yandex’in her geçen gün internete bir videosunun düşmesi ise , Yandex’in Türk insanını etkileyen görsellik olgusunu iyi kavradığını gösterir. Yandex Türlkiye ofisinde çalışan bir Yandex mühendisinin odasında asılı duran Atatürk tablosu hepimizden takdir toplamıştı.

Yandex, kendi algoritma teknolojim dediği MatrixNet isimli bir makine öğretim sistemi ile arama sonuçlarını sıralar ve kullanıcılarına sunar. Bu da Google’da yer alan bir sitenin yeri Yandex’te sıra bakımından değişiklik gösterebilir.

Yandex ”internetin aynasıyım” diyerek bizlere , Google’ın yaptığını yapmadığına ikna etmeye çalışıyor. Google internette yapılan aramalarda önce güvendiği kaynakları sergiler , örneğin , Wikipedia’da yer alan bilgiler Google için ayrı bir önem arzetmekte ve arama sonuçlarında ilk sıralarda Wikipedia içeriklerine yer vermektedir. Hatta Google’ın 2010 ve 2011 yıllarında Wikipedia’ya 500.000 dolar bağışta bulunması da ne kadar önem verdiğini,değer verdiğini ve ne kadar ayrı tuttuğunu gösterir.

Yandex , bu konuda bizlere şunu söylemektedir ; ”Bulunan içerik, özellikleri arama sistemince etkilenmeyecek şekilde arama sonuçları listesinde sıralanır. Yandex servislerinin tamamı bu şekilde çalışır. Örneğin, Yandex.Haberler’in kullanıcıya sunduğu haberler bütünü, yüzlerce kaynaktan alınan haber içeriğinin tamamen önyargısız, sistem tarafından hiçbir düzenleme yapılmadan, olduğu gibi yansıtılmasıyla oluşur.” Yani Google gibi ayrıcalık göstermeyip , olduğu gibi arama sonuçlarını listelediğini açıklıyor.

Google’ın bizlere sunduğu tüm servislerin hepsi Yandex’te de mevcuttur. Bu servisleri ve hizmetleri karşılaştıralım.

Arama Özelliği;
Google ve Yandex’in , ikisininde kendi arama ve listeleme  algoritmaları mevcuttur.

E-Mail Hizmeti;
Google, gmail hizmeti ile yıllardır , yüksek kapasitesi,kullanım kolaylığı ve özelliştirilebilirliği ile bir çok insanın e-mail ihtiyacını sorunsuz olarak gidermektedir. Gelen kutunuz ile spam kutusu arasıda ki bağı iyi ayarlayan Google spam düşmanı bir yapıya sahip ve kullanıcının istemediği postaları spam çöplüğüne göndermede ustadır. Yandex’in mail servisi değişik bir arayüz ile kullanıcı dostu gibi görünüyor. Kolay ve tamamen Türkçe olan Yandex mail servisinde diğer tüm e-posta adreslerinden mail alıp gönderme özelliği sayesinde diğerlerine ihtiyaç olmadığı vurgulanıyor. Gmail’in 5 gb lık kapasite vurgusuna karşılık Yandex’te bir mail alanı sınırlaması bulunmamaktadır.

Diğer Özellikler;

Yandex’in bir çok özelliği gelişmişlik açısından Google’dan daha ileridedir. Örnek olarak Haritalar özelliğinde Yandex’in gelişmiş trafik bilgileri anlık olarak iletilmekteyken Google haritalar özelliğini sadece yol bulmakta kullanmaktayız.

Yandex’in diğer Özellikleri ise şöyle ;

Video-Video arama
Görsel-Görsel arama  PDA
Haritalar-Panoramalar ile  PDA
Trafik-Trafik haritası
Haberler-Gündemdeki haberler  PDA
Çeviri-Metin ve web sayfalarının otomatik çevirileri  PDA
Hava durumu-Türkiye’de ve diğer ülkelerde  PDA
Saat-Şehirler arası saat farkı
Kişisel ve eğlenceli-Mail Spam, virüs ve reklam olmadan  PDA
Mobil-Yandex Mobil-Mobil servisler ve uygulamalar

Webmaster için
Metrica-Site istatistikleri ve analizler
Webmaster-Sitenizle ilgili bilgiler
Yandex indeksine site ekleme
Özel arama-Sitenizde Yandex arama
Yandex.XML-Geliştiriciler için arama

Yandex , Google’ın yıllardır süre gelen tecrübesini ve güvenilirliğini yıkıp önüne geçemez lakin , pazarından büyük bir paya sahip olabilir. Bazıları Yandex’in Google’ı geçemeyeceği , geçilebilseydi , Yahoo yada Bing geçerdi tezini savunmaktadırlar.

Bu gibi durumlarda daha önceki başarısızlıklar ölçü olmamalıdır. İlk olmak en başarılı , en kaliteli olduğu anlamına da gelmez. Mesela ; Metacafe isimli video sitesi Youtube’dan önce kurulmuş ve Youtube kurulduğunda bünyesinde 1 milyona yakın video bulundurmaktaydı ancak youtube video hususunda metacefe’yi sollamış hatta adını internet aleminden silmiştir. Bu örnek belki çok daha fazla açıklayıcı olmuştur.

Yandex webmasterlara olan ilgisini her geçen gün arttırmaktadır. Bu yöntem işe yarayacaktır. İnternete hükmedenlere sevimli olursanız , tüm kullanıcılara ulaşabilirsiniz. Mesela , Mozilla Firefox ilk önce film sitesi sahipleri tarafından kullanılmaya başlamış ve film sitesi sahiplerinin ”donmadan film izlemek için mozilla kullanın” şeklindeki uyarıları mozillanın kullanım alanını genişletmiş ve popülerliğini arttırmış dahası da tarayıcı pazarında lider konuma getirmiştir.

Olayın siyasi boyutunu düşünürsek , Google ABD menşeili , Yandex Rusya menşeilidir. Yıllar boyu süper güç olma kavgası veren bu iki uygarlık , belki sanal alemde de çekişmeye gideceklerdir. Olay siyasi boyutlara gelirse ABD karşıtı olanlrın da Yandex’in kullanılabilirliğini arttıracaktır. Pazara sağlam bir giriş yapmış olan Yandex’in lider olma ihtimali kısa vadede zor gözükse de uzun vadede pazarın % 50’sini elde etmeyeceğini kimse söyleyemez.

Vural Egemen SARIGÖZ
06/04/2012

Bir cevap yazın